Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 24 czerwca 2013 r
Dodane przez Tadeusz dnia Lipiec 11 2013 10:01:47
11-07-2013

Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939-1947, na Polakach zamieszkujących tereny województwa lubelskiego, wołyńskiego i Galicji Wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej...

Treść rozszerzona
Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 24 czerwca 2013 r.
w sprawie uczczenia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Organizację
Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939-1947,
na Polakach zamieszkujących tereny województwa lubelskiego, wołyńskiego i Galicji
Wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej.


Sejmik Województwa Lubelskiego, obradując w 70 lat po apogeum zbrodni ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, w latach 1939-1947, na Polakach zamieszkujących tereny województwa lubelskiego, wołyńskiego i Galicji Wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej, oddaje cześć pamięci ofiar tych tragicznych wydarzeń.
Zamordowanie w tym czasie przez organizacje ukraińskich nacjonalistów około dwustu tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci połączone z fizycznym i psychicznym znęcaniem się nad nimi, niszczeniem i kradzieżą ich mienia, tak by zmusić ocalałych do opuszczenia sWoich siedzib - zostało przez Instytut Pamięci Narodowej zakwalifikowane jako zbrodnia ludobójstwa (w rozumieniu art.118 §1 kodeksu karnego).
Sejmik Województwa Lubelskiego składa hołd pomordowanym i potępia dokonane wówczas zbrodnie ludobójstwa. Radni Sejmiku wyrażają jednocześnie wielką wdzięczność tym Ukraińcom, którzy niekiedy z narażeniem życia pomagali zagrożonym zbrodnią sąsiadom.
Uznajemy za niedopuszczalne usprawiedliwianie czy rehabilitowanie motywowanych przez zbrodniczą ideologię ludobójców z OUN i UPA.
Wyrażamy pogląd, iż dla pojednania Polaków i Ukraińców niezbędne jest rzetelne zbadanie, opisanie i nazwanie dokonanych zbrodni, tak by nie mogły powtórzyć się kiedykolwiek. Potępienie ideologów zbrodni i ukaranie żyjących zbrodniarzy jest tego istotnym warunkiem
Wyrażamy cześć pamięci oddziałom polskiej samoobrony, żołnierzom Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, próbującym w owym strasznym czasie stawać do nierównej walki z ukraińskimi nacjonalistami. Przeciwstawiamy się stanowczo próbom stawiania znaku równości pomiędzy działaniami OUN/UPA a oddziałami AK, BCh i innych oddziałów samoobrony organizowanych przez ludność polską.
Sejmik Województwa Lubelskiego popiera starania środowisk kresowych o ustanowienie przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej dnia 11 lipca dniem pamięci o ofiarach ludobójstwa OUN i UPA.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego

Tomasz Zając

Pismo >> plik jpg