Dęby Pamięci
Dodane przez Tadeusz dnia Listopad 02 2015 14:44:46
02-11-2015

W sobotę 24 października 2015 r. w piękne słoneczne popołudnie kilku osobowa grupa Chełmian posadziła 5 Dębów Pamięci poświęconych pamięci Ofiar Katynia, Wołynia i Sybiru. Organizatorem sadzenia dębów był Pan Stanisław Kuć – Prezes Stowarzyszenia "Forum Polskie"...


Treść rozszerzona

 

Pięć dorodnych dąbków w tym dwa czerwone i 3 szypułkowe w wieku  6 lat pozyskane były z prywatnej działki w Wołczynach  gm. Włodawa należącej do Pana Józefa Solaka – Wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie.

Sadzonki dęba czerwonego posadzone zostały przy Pomniku Wołyńskim na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy Alei Marszałka J. Piłsudskiego. Dęby te  poświęcone zostały pamięci  ok. 200 tys. Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów  na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1945.  Gatunek dębu czerwonego pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Ciekawostką  jest, że motyw liści dębu czerwonego, pomimo amerykańskiego pochodzenia można zobaczyć na rewersie polskiej monety 5 groszowej.

Z trzech dębów szypółkowych, jeden jako dąb wołyński poświęcony Ofiarom Wołynia posadzony został  przy ulicy Kochanowskiego naprzeciw kościoła pw. Matki Teresy z Kalkuty.

Drugi jako Dąb Katyński posadzony został na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji AK, a trzeci poświecony został pamięci Sybiraków i posadzony został na skwerze obok Pomnika Sybiraków przy ulicy Pocztowej. Przy posadzonych dębach znajdą się kamienie zawierające tablice  informujące o dacie posadzenia i kogo upamiętniają.

W sadzeniu dębów uczestniczyli również:

- Pan Józef Górny – wiceprezydent Miasta Chełm,

- Pani Elżbieta Steciuk-Spiczyńska – specjalista ogrodnik,

- Pani Anna Gałan – fotograf,

- Pan Edward Czuwara,

- Pan Robert Manaj,

- Pan Lucjan Mazurek

- Stanisław Senkowski – Prezes Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzeja" w Chełmie.

Mamy pewność, że wszystkie posadzone dęby przyjmą się i mając bardzo dobre warunki środowiskowe wyrosną na okazałe pomniki przyrody i historii i przez wiele lat będą przypominać kolejnym pokoleniom o tych tragicznych wydarzeniach w historii Narodu i Państwa Polskiego.

Chełm dn. 24. 10. 2015 r.

Stanisław Senkowski.

Zdjęcia - Stanisław Senkowski

Więcej zdjęć >>