Stowarzyszenie dla Wołynia - artykuł w tygodniku Super Tydzień Chełmski
Dodane przez Tadeusz dnia Kwiecień 06 2016 10:20:30
06-04-2016

Członkowie Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja" w Chełmie odpowiedzieli na apel w sprawie wsparcia finansowego filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu. Organizacja działa na terenie Chełma od wielu lat, z jej inicjatywy powstał w mieście pomnik ku czci Polaków, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943-1945...


Treść rozszerzona
Jak podkreśla prezes stowarzyszenia Stanisław Senkowski, członkowie reprezentowanej przez niego organizacji doceniają ogromną potrzebę upamiętnienia losów naszych rodaków 1 wielowiekowej historii Wołynia. Dlatego właśnie postanowiono wesprzeć Fundację na Rzecz Filmu „Wołyń". Stowarzyszenie Pamięć i Nadzieja przekazało na konto fundacji 250 zł.

Jak wyjaśnia Senkowski wpłata ta jest odpowiedzią na apel zamieszczony w poprzednim wydaniu Super Tygodnia, w którym opisywaliśmy problemy reżysera z dokończeniem filmu.
„Wołyń" jest jedną z większych produkcji polskiej kinematografii ostatnich lat. Budżet, którym dysponowała ekipa filmowa, pozwolił zrealizować ponad 90 proc. materiału scenariuszowego.
O problemach z dokończeniem prac nad obrazem zrobiło się głośno po tym, jak w Internecie pojawił się filmik z wypowiedzią Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser wyjaśnił, że do zakończenia filmu brakuje mu jeszcze kilku dużych, zbiorowych, symbolicznych i ważnych  dla wymowy obrazu scen, które chciałby nakręcić najpóźnią w maju, żeby zdążyć na jesienną premierę. Koszt dokończenia filmu to ok. 2,5 min zł.

W odpowiedzi na apel twórcówców obrazu min. Chełmski Dom Kultury organizuje wydarzenie z którego dochód przeznaczony zostanie Fundacji na Rzecz Filmu „Wołyń".
Akcja filmu „Wołyń" obejmuje okres od wiosny 1939 r. do lata 1945 r., a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów  w południowo-zachodniej części województwa wółyńskiego.

Źródło: http://www.supertydzien.pl/

Czytaj także: http://www.supertydzien.pl/405/chelmianie-dla-wolynia