Upamiętnienie po 72 latach
Dodane przez Tadeusz dnia Kwiecień 11 2016 10:04:20
11-04-2016

W niedzielę 10 kwietnia 2016 r. odbyła się w Turowcu gmina Wojsławice, uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika "Pro Memoria" ku Czci trzydziestu mieszkańców Koloni Putnowice, Busieńca, Maziarni i Kurmanowa, niewinnie zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w dniu 10 kwietnia 1944 roku...


Treść rozszerzona

10 kwietnia 1944 r. był drugim dniem Świąt Wielkanocnych i nikt z mieszkańców tych miejscowości nie spodziewał się, że miejscowi ukraińcy mogą zgotować im golgotę w tym dniu świątecznym. W tym bowiem dniu w w/w miejscowościach ukraińscy bandyci  zamordowali 30 niewinnych i bezbronnych osób tylko dlatego, że byli Polakami.

 

 

Ich nazwiska i imiona wyryte są na Pomniku. Wśród  nich jest brat mojego Dziadka Władysław Choma.  Na pomniku napisano Stanisław. Brał udział w  wojnie  polsko-bolszewickiej z lat 1919 - 1920., osadnik wojskowy z Kamilówki w gminie Szczurzyn w powiecie Łuck  na Wołyniu. Po nasileniu Rzezi Polaków na Wołyniu w 1943 pozostawiwszy  cały swój dorobek  uciekł z Żoną i trójką dzieci do   rodzinnej miejscowości  swojej  Żony Stanisławy z  Łuczkiewiczów do  Kol. Putnowice i tu dopadła go kula banderowskiego mordercy.

 

Uroczystośc rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą Świętą odprawioną w intencji pomordowanych, w Kościele pw. św. Barbary w Turowcu. Po mszy uczestnicy procesyjnie przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

W  programie było powitanie przez Wójta Gminy Wojsławice  Pana Henryka Gołębiowskiego rodzin pomordowanych, delegacji, gości i uczestników uroczystości, referat Pana dra Leona Popka z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  w Lublinie przedstawiający rys historyczny wydarzeń z 10 kwietnia 1944 r.,  odczytanie adresów od Senatora RP Pana Józefa Zająca, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego i Starosty Chełmskiego.

Odsłonięcie Pomnika przez Przedstawicielkę   Rodzin Pomordowanych, Wójta Gminy i Przedstawiciela  Komitetu Wojewódzkiego Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa.

Poświecenie Pomnika przez ks. Zbigniewa Karbowniczka - Proboszcza Parafii
w Turowcu.

W uroczystości uczestniczyli Wójtowie sąsiednich Gmin,  poczet sztandarowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej  i Byłych Więźniów Politycznych z Chełma, poczty sztandarowe Gminy Wojsławice, Ochotniczą Straż Pożarną z terenu Gminy Wojsławice i Szkół. Uczestnikami uroczystości  byli członkowie rodzin osób pomordowanych, mieszkańcy Gminy Wojsławice i gmin sąsiednich. W uroczystości uczestniczyło ponad 500 osób.

Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Pomnika przez delegacje  instytucji państwowych i samorządowych oraz  organizacji społecznych w tym od Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" z Chełma z dedykacją "Bezbronnym Ofiarom UPA Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie".

Uroczystość ta odbyła się dokładnie w 72. rocznicę tych okrutnych wydarzeń, trochę późno ale bardzo dobrze, że to bestialskie wydarzenie zostało wreszcie upamiętnione. Cześć Ich pamięci.

Stanisław Senkowski.

Więcej zdjęć >>